Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je jedan od najčešćih endokrinoloških poremećaja žena reprodukcijske dobi, a karakteriziraju ga ciklusi u kojima često izostaje ovulacija.
Učestalost sindoma policističnih jajnika je 10%, ali postotak se penja na 25% u populaciji adolescentica.
Vrlo često je udružen s debljinom (BMI>25) i povezan sa smanjenom osjetljivošću stanica na hormon inzulin te neplodnosti i dijabetesem tip 2. Iako su reprodukcijski aspekti ipak sekundarni.
Kako se manifestira?
Nalazimo rijetke menstruacije, ciklusi su dulji od 35 dana (oligomenoreje) ili menstruacije nema dulje od 6 mjeseci (amenoreja), višak muških spolnih hormona, akne, pojačana dlakavost, opadanjem kose, rasporedom masnog tkiva najjače oko trbuha i karakterističnim izgledom jajnika s periferno nakupljenim malim folikuloma.
Uzrok nastanka ovog sindroma nije potpuno jasan.
Prepostavlja se da su genski čimbenici potaknuti čimbenicima iz okoliša uključeni u razvoj ovog sindroma.
Nužno se ne javljaju svi simptomi!
Manifestira se različito kod svake žene. 60% žena s PCOS ima problema s kontrolom težine i to često dovodi do pretilosti. Energija (hrana) unesena u obliku glukoze se odmah pohranjuje kao mast, umjesto da se troši kao izvor energije u tijelu. Takav metabolički put uzrokuje kroničan umor.
Važno je napomenuti da je 40% žena s PCOS normalne tjelesne težine.
Ne postoji “čarobna pilula” za PCOS, ali se može uspješno kontrolirati izborom prehrane, vježbanjem te u nekim slučajevima i medicinskom intervencijom.
Kontrola putem izbora hrane i tjelovježbe kod PCOS je ključna, jer sindrom može napredovati do dijabetesa ili kompletnog poremećaja metabolizma.
Stil života (pravilna prehrana i tjelovježba) pacijentica s PCOS često eliminira sve simptome te su takve žene često i najzdravije u populaciji!
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) je jedan od najčešćih endokrinoloških poremećaja žena reprodukcijske dobi, a karakteriziraju ga ciklusi u kojima često izostaje ovulacija.
Genetički sonogram se izvodi između 11 tjedna trudnoće i 13⁺⁶ tjedna trudnoće. Ultrazvučni pregled se izvodi transvaginalnom ili rjeđe transabdominalnom sondom.
Kada brinemo o sebi, brinemo i o našoj koži.
Dermatoskopija poznata kao dermatoskopija ili epiluminiscentna mikroskopija je pregled kožnih lezija dermatoskopom. U iskusnim rukama može olakšati dijagnosticiranje melanoma.
Ergometrija, odnosno „elektrokardiogram u opterećenju” je pretraga koja pomaže pri postavljanju dijagnoze, ali i prognozi koronarne bolesti. Osim navedenog, ergometrija služi i za procjenu funkcionalnog kapaciteta, odnosno vježbačkih sposobnosti pojedinca.
Primjena kemijskih peelinga je jednostavna estetska metoda kojom se postiže osvježenje kože, rješavanje tamnih mrlja, oštećenja od sunca, bora, ožiljaka te pomlađivanja kože. Mogu se primijeniti najčešće na područje lica, ruku, prsa, leđa i vrata.
Povodom Međunarodnog mjeseca borbe protiv raka dojke, a s ciljem podizanja svijesti o važnosti preventivnih pregleda, Poliklinika Atria svojim dragim korisnicama i onima koje će to tek postati, poklanja 10% popusta na ultrazvučni pregled dojki.
Od ponedjeljka, 17.08.2020. ponovno otvaramo svoja vrata. Radno vrijeme naše polikliklinike je od 08:00 do 13:00 sati te od 15:00 do 21:00 sat.
Poliklinika Atria od 03. do 16. kolovoza 2020. godine koristi vrijeme za godišnji odmor.
Poliklinika Atria otvara svoja u ponedjeljak, 11.05.2020. u nešto izmijenjenom radnom vremenu.
Mnogi od vas nam pišu, traže savjet ili pomoć. Upravo zbog vas, otvorili smo liniju na kojoj ćemo svakodnevno od 10:00 do 15:00 sati odgovarati na vaša pitanja. Čuvajte sebe i svoje bližnje, budite odgovorni prema svima u zajednici i #ostanidoma!
S obzirom na stanje s korona virusom i preporukama Nacionalnog stožera civilne zaštite, Poliklinika Atria privremeno zatvara svoja vrata. Vjerujemo da ćemo samo odgovornim ponašanjem i ustrajnosti, zajednički uspjeti u ovoj borbi. Ostajemo dostupni na svim našim online kanalima za sva vaša pitanja i nedoumice.
Urololog? Nije li to „ginekolog za muškarce“ koji se bavi „muškim stvarima“?
Kada se raspravlja o ženskoj plodnosti, često postoje dvije krajnosti - ili se vrši prevelik pritisak na žene ili se potpuno zanemaruje dob, zdravstveno stanje i obiteljska anamneza, odnosno čimbenici koji bi mogli igrati važnu ulogu u sposobnosti začeća.
Ginekološki pregled obično je dovoljno učiniti jednom godišnje, ukoliko ne postoji neka dodatna problematika.
U periodu od 23.12.2019. do 06.01.2020. djelatnici Poliklinike Atria idu na zimske praznike. Za to vrijeme, možete nam pisati na našu mail adresu.
U mjesecu narcisa posvećenom prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke obavite preventivni pregled i ostvarite 10% popusta na ultrazvuk dojki u Poliklinici Atria.
Rak vrata maternice je jedan od najjednostavnijih za prevenciju, odnosno ranu dijagnozu.
Poliklinika Atria kao zlatni sponzor aktivno se uključila u izbor za miss Zagrebačke županije.
Estetska dermatologija